Kalp Atım Hızının Ölçülmesi

Kalp

Kalp, kanın dolaşım sistemi içerisinde sirkülasyonunu sağlayan kassal bir pompadır. Dört bölümden oluşur.; bunlar sağ ve sol atrium ile sağ ve sol ventriküllerdir. Ayrıca kalp sağ ve sol kalp olmak üzere iki kısıma ayrılır. Sol atrium ve sol ventrikülden oluşan sol kalp, kanı sistematik dolaşım vasıtasıyla iskelet kasları vs. gibi vücut dokularına pompalarken, sağ atrium ve sağ ventrikülerden oluşan sağ kalp, pulmoner dolaşım vasıtasıyla kanı akciğerlere pompalar.

Kalp Atım Hızı (KAH) ve Antrenman

Farklı KAH’ları organizmada faklı yükler meydana getirmekte ve antrenmanın niteliğini belirlemektedir. Bu nedenle antrenmanların niteliğini belirlemek ve bir program dahilinde sporcuda değişimler meydana getirebilmek, aynı zamanda bu değişimleri gözlemleyebilmek için KAH’ını ölçülmesi gerekmektedir. Kalp atım hızı üç farklı yöntem ile ölçülebilir.

1) Elektrokardiyogram (EKG); Elektrokardiogram kalp fonksiyonunun çok önemli bir kaydı olup kalbin kasılmasını sağlayan elektriksel akımları kayıt eder. Bu kayıt işlemine elekrokardiyografi, elde edilen kayda ise elektrokardiyogram (EKG) denir. EKG elde etmek için kullanılan elektrotlar, vücudun belirli yerlerine yerleştirilir. EKG, kalpteki bazı anormallikler hakkında ipuçları verebilir. Her dalganın belli bir standart değeri vardır. Bu değerlerden sapmalar kalbin o dalgayla temsil edilen kısmındaki anormallikleri işaret eder.

2) Nabız gösteren saatler (polar-suunto vb.); Egzersizde çalışma şiddetinin ayarlanmasında kullanılır. Saat alıcı ve verici olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Verici her bir atım (bitrate), 5sn, 15sn ve 60sn aralıklarla kayıt yapabilme özelliğine sahiptir. Son çıkan modeller sınırsız kayıt yapabilme özelliğine sahiptirler. Ülkemizdeki hemen hemen bütün spor kulüplerinde kullanılmaktadır.

3) Manuel yöntem; Vücudun çeşitli bölgelerinden el yardımıyla KAH’ının ölçülmesidir. KAH’ı alabileceğimiz bölgeler;

- Ulnaradius’un lateral tarafı.

- Karotit.

- Göğüs, kasık, ayak bileği, diz arkası, şakak.

Manuel yöntemle KAH’ı ölçümü sıradan bir saat yardımı ile yapılabilmektedir. Beş farklı yöntem vardır.

- 15.sn deki KAH değeri çarpı 4.

- 10.sn deki KAH değeri çarpı 6.

- 6.sn deki KAH değeri çarpı 10.

- 60 x Zaman / 6 = KAH

serkan emre sefa

Taktik Özel
   
Sitemiz bugün (0) kez, toplamda (4186467) kez ziyaret edilmiştir.
Hikmet Karaman - Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter RSS