Modern Futbol, Alman Futbol Felsefesi ve Türkiye - 9

Takım Oluşturma Yolları (pratik örnekler):

Takım oluşturmada anahtar faktörlerden birisi takımın iletişim yöntemlerini öğrenmek ve etkili bir iletişim yöntemi geliştirmektir, çünkü maç içerisinde takıma çevresel faktörlerden dolayı hitap edemeyebilirsin. 

Takımın başarısı için bireysel rollerin önemini takıma açiklamalı ve sorumluluk almalarını sağlamalısın.

Antrenör olarak her oyuncunla ilgili özel birşeyler bilmelisin (Oyuncularının özel bilgileri ile ilgili not defteri tutabilirsin)

Insan beyni 5-9 arası nesneyı algılayabilir, tek bir noktaya odaklanmak yerine çerçevenin tamamını görmelerini sağlamalısın (sadece rakip defansa bakarak gol atamazsın)

Oyunculara basamaklayarak öğretmeyi öğrenmelisin.

Oyuncuların birbirini tanımasını sağlayacak fırsatlar oluşturmalısın (Xavi Hernandez takıma yeni bir oyuncu katıldığında hangi ayağını kullandığını soruyormuş)

Emir-Komut yöntemi yerine oyuncuların yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak problemler oluşturmalısın.

Oyuncuların farklı öğrenme sistemleri vardır. Oyuncuların öğrenme yöntemlerini öğrenmeli ve ona göre önceliklerini belirtip geliştirmeye çalısmalısın.
V-Visual (görsel)
A-Auditory (işitsel)
K-Kinesthetic (kinestetik)
O-Olfactory (koklama-tatma)

Öğrenmede zihinsel tekrarlar kullan: Oyuncu hareketi çok iyi yaparsa oyunu durdurup nasıl yaptığını zihninde tekrarlamasını iste. önemli bir hareketi yapmadan önce iyi yaptığı anı tekrar zihninde canlandırmasını iste (penaltı atışı gibi)

mentalreplay
 

BlogMarksDeliciousFaceBookGoogleMixxMySpaceTechNoratiRedditTwitterYahoo Buzz
Yorum Oluştur
Bu içeriğe yorum yapmak için sitemize üye olmalısınız. Eğer üyemiz değilseniz Üye Oluştur sayfasına gitmek için buraya, eğer üyemizseniz Giriş sayfasına gitmek için buraya tıklayınız.
Taktik Özel
   
Sitemiz bugün (0) kez, toplamda (4182874) kez ziyaret edilmiştir.
Hikmet Karaman - Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter RSS